Sezonalitāte un antihistamīni

Pavasaris daudziem ir mīļākais no gadalaikiem, taču daļa cilvēku šo laiku gaida ar bažām, jo zina, ka atkal saasināsies alerģija. Tomēr pavasaris nav vienīgais laiks, kad uztraukties par sezonālo alerģisko rinītu jeb siena drudzi. Vienīgais no alergēniem brīvais laiks ir ziema (tā gan neatceļ putekļu ērcītes, pelējuma vai dzīvnieku alerģijas). Aprīlis un maijs ir koku ziedēšanas laiks (ozols, bērzs, vītols), jūnijs un jūlijs – putekšņu un graudaugu mēnesis. Savvaļas augu putekšņi sāk parādīties vasaras beigās, rudens sākumā.

Antihistamīni mazina sezonālās alerģijas izpausmes – deguna tecēšanu, acu asarošanu, šķaudīšanu, niezi. Lai sevi pasargātu no šīm izpausmēm pa rokai jātur antihistamīna preparāta paciņa.

Antihistamīni darbojas pret īpašu šūnu izdalītu vielu – histamīnu, kas izraisa alerģiskās reakcijas un iekaisumu. Antihistamīnus var lietot katru dienu, lai kontrolētu simptomu parādīšanos, vai tikai tad, kad parādījušies kādi no simptomiem. Trešais variants ir paredzēt saskares brīdi ar zināmu alergēnu un pirms tam lietot antihistamīnu.

Antihistamīnus iedala divās grupās: antihistamīni, kas izraisa miegainību, un antihistamīni, kam atsevišķos gadījumos novēro vieglu sedatīvu efektu. Ja mērķis nav atpūsties un izgulēties, rekomendējam izvēlēties antihistamīna līdzekli, kas neizraisīs miegainību un netraucēs ikdienas darbos.

Lai saņemtu precīzu informāciju par alerģiju izraisošo augu ziedēšanas prognozi, jāapmeklē mājaslapa zied.lv, kur var nosūtīt pieteikumu un pēc tam nepieciešamo informāciju saņemt e-pastā. Šīs ziņas sagatavo Alerģisko slimību izmeklēšanas un ārstēšanas centra aerobioloģiskais dienests.

Avots: www.zied.lv

 

VAIRĀK PAR ALERĢIJU