Alerģiskais rinīts

Uz veselību! Šos vārdus visnotaļ bieži dzird cilvēki, kuri cieš no kādas alerģijas, kas izpaužas ar šķaudīšanu, deguna tecēšanu, kasīšanās sajūtu rīklē un acu asarošanu. Alerģiskais rinīts ir mūsdienu problēma rūpnieciski attīstītās valstīs, kur pieaug dažādu ķimikāliju izmantošana, bet svaigu gaisu nomainījušas izplūdes gāzes. Rinīta simptomi var būt tik kaitinoši un nogurdinoši, ka ir grūtības koncentrēties darbam vai mācībām, tāpēc dzīves kvalitāte pasliktinās.

Ir divi alerģiskā rinīta veidi.

  • Sezonāls alerģiskais rinīts (siena drudzis) – simptomi izpaužas tikai noteiktos gadalaikos, visbiežāk pavasarī, augu ziedēšanas laikā.
  • Alerģiskais rinīts bez noteiktas sezonas – pastāvīgas alerģijas izpausmes neatkarīgi no gadalaika. Lielākoties vainīga ir putekļu ērcīte vai dzīvnieku epitēlijs.

Kā rodas alerģija? Alergēni (elpceļus kairinošas vielas) nokļūst degunā, rīklē un acīs un aktivē īpašas šūnas (tuklās šūnas). Šīs šūnas izdala histamīnu – vielu, kas atbild par iepriekšminēto Kā rodas alerģija? Alergēni (elpceļus kairinošas vielas) nokļūst degunā, rīklē un acīs un aktivē īpašas šūnas (tuklās šūnas). Šīs šūnas izdala histamīnu – vielu, kas atbild par iepriekšminēto simptomu rašanos. 

Kas var būt alergēni? Tie var būt koku un augu ziedputekšņi, putekļu ērcīte, pelējums, kaķi, suņi, zirgi vai putni, ēdiens (piemēram, piens, rieksti, tomāti, olas). Diemžēl ir situācijas, kad īsto alerģijas izraisītāju atklāt ir ļoti grūti un tas var palikt nezināms.

Kas alerģiskā rinīta simptomus var padarīt izteiktākus? Lielākoties dažādas ķīmiskas vielas, piemēram, cigarešu dūmi, krāsas, lakas, kosmētiskie līdzekļi, aspirīns. Dažreiz pie vainas ir emocionāls stress, alkohola lietošana, vēss un mitrs gaiss, gaisa kondicionieri.

Kā ārstēt alerģisko rinītu? Kaut arī to nevar izārstēt pilnībā, modernā medicīna izgudrojusi veidus, kā atvieglot simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti.

  • Izvairies no alerģijas izraisītāja! Ja zini, kas ir tavs alergēns, centies ar to nesastapties. Ziedputekšņu laikā iespējami biežāk paliec telpās, seko līdzi ziedputekšņu skaitam un izplatībai sociālajos tīklos (meklē īpašas mājaslapas, kur norādīts šobrīd aktīvais ziedputekšņu veids un koncentrācija), skalo acis ar vēsu ūdeni. Putekļu ērcīšu avoti ir gultas veļa, mīkstās mēbeles, mīkstās rotaļlietas, paklāji. Dzīvesvietu centies iekārtot tā, lai putekļu ērcītēm patīkamās vides būtu maz. Dzīvnieki nedrīkst atrasties iekštelpās. Nesmēķē un lūdz nesmēķēt arī apkārtējiem.
  • Palīdzi sev! Uzturi sevi formā ar veselīgu, sabalansētu uzturu, izvairies no ātrās ēdināšanas iestādēm. Atrodi pozitīvu līdzsvaru starp sportiskām aktivitātēm, atpūtu un spēku atjaunošanu. Izvairies no ilgstošas dekongestantu (deguna pilienu un aerosolu) lietošanas, ja vien tos nav izrakstījis ārsts. Sākumā tie simptomus mazina, bet ilgstoša lietošana var radīt pretēju efektu.
  • Samērīgi simptomu smaguma pakāpei ārsts vai farmaceits ieteiks medikamentus. Tie var būt recepšu vai bezrecepšu medikamenti. Viena no galvenajām medikamentu grupām alerģiskā rinīta ārstēšanā ir antihistamīni.

Avoti: Murghtag’s Patient Education 6th Edition

VAIRĀK PAR ALERĢIJU